Bycie „Liderem technologii LTE” – co to w praktyce oznacza?

Niewątpliwie na dzień dzisiejszym liderem w technologii LTE jest Plus (Cyfrowy Polsat) i co do tego chyba nikt nie ma zastrzeżeń. Aktualnie w LTE inwestuje także Orange (na paśmie wygranym przez T-Mobile w aukcji 1800 MHz) i Play (też na 1800 MHz). Polkomtel jako pierwszy zdobył częstotliwość i zaczął świadczyć usługi, dlatego ma ogromną przewagę nad konkurencją. Czy Plus dobrze przygotował się do modernizacji?

Klienci dopiero przekonują się do LTE i duża część użytkowników nadal korzysta z HSPA+ posiadając swój starszy modem. Wymogiem skorzystania z  szybszego przesyłu jest też wymiana karty sim na zgodną z tą technologią. Na koniec aktywacja usługi i w drogę…

Właściwie dlaczego lepiej jest korzystać z LTE? Zmierzam do sedna tej sprawy, czyli przygotowania infrastruktury przez Polkomtel do świadczenia usług. Nie jest za ciekawie, Plus dokleja 4G do stacji, które i tak ledwo co działają na HSPA+, przez co korzystanie z Internetu na starszych technologiach jest niemal niemożliwe.  Spowodowane jest montowaniem wolnych radiolinii do stacji z kompletem technologii (GSM + UMTS 900 + UMTS 2100 + LTE). Optymizmu nie budzi także bardzo mała ilość stacji z podłączonym światłowodem. Odpowiadając na właściwe pytanie – warto mieć LTE dlatego, by w ogóle skorzystać z sieci. To niestety prawda, wraz z zainteresowaniem i natłokiem użytkowników z tych przysłowiowych „do 150 Mb/s” klient na HSPA+ osiągnie kilka Mb/s. Sama modernizacja jest chaotyczna, zamiast wymieniać cały sprzęt Polkomtel zostawia na stacji GPRS i HSPA (w przeciwieństwie do NetWorkS!, gdzie wymianie podlega cały sprzęt na nowy). Tutaj Plus dołoży LTE, by za pół roku montować sprzęt pod HSPA+DC.

W wielu przypadkach właśnie tak działa HSPA+ na stacji gdzie jest uruchomione LTE (przykład z podwórka, Dąbrowa Białostocka – wieże kościoła):

 

Moim zdaniem Plus powoli powinien żegnać się z pierwszym miejscem, jeśli NetWorkS! zacznie na poważnie uruchamiać LTE na zmodernizowanych stacjach to bez wątpienia będzie to działać lepiej (stacje ze światłowodem lub radioliniami 500 Mb/s w T-Mobile i 2×183 Mb/s w Orange). Mimo mniejszego kawałka pasma będą sytuacje, gdzie N! będzie osiągać o wiele lepsze prędkości. Tak samo w Play, gdzie się da P4 ciągnie światłowód i mimo ograniczenia prędkości jeśli uda im się zaoferować stabilne 15 Mb/s to będzie to działać wystarczająco dobrze by zapewnić dostęp do wszystkich treści na wysokim poziomie. Na razie piłka jest w grze i cały rok 2014 przed nami…

Dodaj komentarz