Rozwój LTE Plusa z naciskiem na częstotliwość 1800 MHz

Od czasu rozstrzygnięcia aukcji na pasmo 800 oraz 2600 MHz operatorzy rozbudowują sieci z wykorzystaniem właśnie tych częstotliwości. Inną drogą idzie Polkomtel, słusznie?

Plus posiada jeden blok częstotliwości 800 MHz. Naturalnie, przeznaczył go pod rozbudowę LTE. Aktualnie jednak nie widać postępów w budowie z wykorzystaniem tej częstotliwości, nie jest ona uruchamiana na modernizowanych stacjach. Zamiast L800 pojawiają się rozszerzenia do L1800, w lokalizacjach z pozoru ku temu niekorzystnych.

Przykłady z najbliższej okolicy – stacja w Siekierce. Teren mało zurbanizowany, idealną częstotliwością wydaje się być pokryciowe 800 MHz. Właśnie to pasmo uruchomiło NetWorkS!, z tej samej wieży nadaje również Plus, ale właśnie 1800 MHz.

Powód? Nie będzie kolejnych rozszerzeń do LTE 800, związane jest to z wysokim kosztem przedłużenia tej częstotliwości. Operator zarzeka, że przy obecnej cenie nie zapłaci za koncesję.

Jak działa LTE 1800? Zadziwiająco dobrze. Sygnał z Siekierki można odebrać w Sokółce, a w dodatku osiągalne są prędkości na poziomie kilkunastu megabitów na sekundę. To zasługa dużego bloku – 20 MHz. Warto wspomnieć, że to odległość około 12 km. Pokonując trasę Sokółka – Dąbrowa Białostocka autem, sygnał jest stabilny, bez skoków, umożliwia płynną transmisję przez cały przejazd (niestety brakuje ciągłości – terminal dynamicznie przełącza się do UMTS 900).

Jeśli chodzi o prędkość w idealnych warunkach, z widocznością optyczną stacji i w ciągu nocy – jest przeciętnie. Poniższym wynikom dorównałoby Orange z wykorzystaniem LTE 800, jednak ten operator posiada większą ilość pasma.

 

 

Na tym polu Plus nie popisuje się, jednak biorąc pod uwagę szerokie pokrycie, stacja działa prawidłowo.

Pokrycie zasięgowe tej stacji na trasie Dąbrowa – Sokółka:

Dla porównania identyczna mapa dla sieci Orange:

Pomysł Plusa wydaje się się być mizerny, jednak w rzeczywistości 1800 MHz potrafi wykazać zadowalające, jak na tą częstotliwość, pokrycie. Warto wspomnieć, że przy pomiarach telefon znajdował się bezpośrednio przy szybie – w przypadku zabudowań rezultaty mogą być mniej optymistyczne, gdyż wyższa częstotliwość po prostu ma to do siebie.

3 Replies to “Rozwój LTE Plusa z naciskiem na częstotliwość 1800 MHz”

  1. LTE1800 w Plusie ma się pojawić na możliwie każdej stacji.
    LTE w Plusie = antena zewnętrzna lub ODU-IDU, ale taka przyszłość czeka każdego operatora, Plus po prostu będzie wcześniej stosował pojemnościowe pasmo, i słusznie.
    LTE2600 czy przyszłe 5G bez anteny zewnętrznej będzie działało tylko na zewnątrz.

    1. Plan budowy Plusa jest jak najbardziej słuszny, brakuje jednak najbardziej pasma pokryciowego w LTE – konkurencja ma tu szerokie pole do popisu na LTE 800. Krążą głosy, że Polkomtel pracuje nad LTE 900, ale póki co nie działa ono na żadnej stacji.

  2. Panowie – to o czym piszecie (antena zewnętrzna) to jest fajne jeżeli ktoś chce stosować net LTE jako internet stacjonarny. Jak to widzicie w przypadku potrzeby korzystania z tego mobilnie? W takim przypadku LTE800/900 nic nie zastąpi….

Dodaj komentarz