Dlaczego nowa stacja Play akurat w Nowym Lipsku?

Play zamierza postawić w Nowym Lipsku nową stację bazową. Odpowiednie obwieszczenie dotyczący inwestycji można znaleźć na stronie miasta. Play, jak każdy operator planujący taką inwestycję, musi uwzględnić warunki konieczne do działania stacji. Jest to m.in. dostęp do sieci energetycznej, łącza internetowego (radiolinia lub światłowód) oraz postawienie konstrukcji o takiej wysokości, by efektywnie pokrywała okoliczny teren.

Zapewnienie łączności będzie najprawdopodobniej zrealizowane dzięki radiolinii do stacji w Dąbrowie Białostockiej lub Kamieniu. Ewentualnie do Augustowa (stacja przy ul. Tartacznej).

Sama lokalizacja stacji nie jest przypadkowa. Operator równie dobrze mógłby ją planować w Lipsku – pokryłaby wtedy lepszym sygnałem miasteczko.

Warto spojrzeć na mapę:

Stacja będzie znajdować się niemal idealnie 15 km od naszej wschodniej granicy. W tym miejscu odsyłam do tego wpisu, gdzie dokładnie opisałem „o co chodzi”. Chodzi tu o LTE 800, które nie może być uruchomione bliżej niż 15 km od Białorusi.

Na dalsze szczegóły pozostaje czekać, prawdopodobnie niedługo pojawi się wniosek w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Warto wspomnieć, że operator planuje postawić kolejną wieżę w okolicy – konkretnie w Bargłowie Dwornym (GUNB).

 

2 Replies to “Dlaczego nowa stacja Play akurat w Nowym Lipsku?”

  1. Ale to nie jest stacja dla samego miasta ale dla pokrycia własnym sygnałem tej części gminy. Prawdopodobnie w samym Lipsku nie zostanie uruchomione pasmo LTE800, nawet niepewny jest UMTS900. Czy instalacja stacji Play na wieży Straży Granicznej przy ul. Pustej jest już zakończona?

    1. Oczywiście, że stacja nie jest dla pokrycia miasteczka. Chodziło mi wyłącznie o to, że bardziej korzystną lokalizacją z punktu widzenia zaludnienia jest Lipsk. Stacja świetnie wypełni lukę na trasie Augustów – Lipsk i będzie dobrym uzupełnieniem stacji w Dąbrowie i Kamieniu. Jeśli chodzi o tą stację – nie widzę przeciwwskazań, by uruchomiono tu LTE 800, a tym bardziej UMTS 900. Play i Aero2 z racji swoich bloków częstotliwości mogą uruchamiać U900 w bliskości granicy (np. w Sokółce Play nie ma L800, ale nadaje U900). Co do stacji w Lipsku przy ul. Pustej – w ostatnich dniach nie widziałem techników, do anten są podłączone po dwa jumpery. Coraz bardziej wygląda mi to jednak na stację SG, niż Playa (być może ma to związek z ćwiczeniami wojskowymi przy wschodniej granicy).

Dodaj komentarz