Kontrola zasięgu i prędkości Orange na terenie Lipska

Kolejna już odsłona testów prędkości w różnych miejscach Lipska i okolic. Poprzednio testowałem Plusa i T-Mobile w 2015 roku. Dziś testowany jest Orange, taryfa na kartę, karta USIM obsługująca LTE. Terminal testowy: Xiaomi Redmi 4X.

 1. Pokrycie zasięgiem

  Podział na technologie – LTE:

  Podział na technologie – UMTS:

  Podziału na GSM nie będzie, bo telefon nie korzystał z tego pasma.

 2. Punkty pomiarowe

 3. Wyniki

Punkt nr 1 – Nowy Lipsk:

  

Punkty nr 2 – Teren dawnej CPN:

Terminal korzystał ze stacji Lipsk – ul. Jermakowicza, UMTS, sygnał ok. -85 dBm

Punkt nr 3 – droga Skieblewo – Żabickie (rozwidlenie)

Terminal korzystał ze stacji Skieblewo – Kolonie Lipsk, UMTS, sygnał ok. -107 dBm

Występowały problemy z wykonaniem testu

Punkt nr 4 – Kurianka

  

Punkt nr 5 – droga Lipsk – Kolonie Lipsk

  

Punkt nr 6 – parking przy cmentarzu

  

Punkt nr 7 – parking obok MGOKu

  

Punkt nr 8 – blokowiska przy ul. Nowodworskiej

  

Punkt nr 9 – parking obok przedszkola

  

Punkt nr 10 – parking obok sklepu ABC oraz Lewiatan

  

Punkt nr 11 – parking Biedronki

  

Punkt nr 12 – ulica Batorego

  

Punkt nr 13 – parking

  

Punkt nr 14 – ulica Szkolna

  

Podsumowanie

Bez wątpienia cieszy brak E na wyświetlaczu, to oznacza że przez te lata Orange dobrze dopracowało UMTS 2100. Mimo tej typowo miejskiej częstotliwości pokrycie jest przyzwoite. Oczywiście są to testy na zewnątrz, więc w wielu przypadkach zasięg ten może w budynkach zanikać. Konfiguracja sieci jest nastawiona na korzystanie z LTE. Nie jest to korzystne, jedyna stacja z LTE 800 znajduje się w Dąbrowie B. i to ona przejmuje na siebie cały ruch. Prędkości są niskie, bo brakuje w eterze innych stacji z 4G. Abstrahując od powyższych testów, codzienne użytkowanie sieci Orange kreuje tą sieć jako „GSM w budynku, 3G przy oknie, a LTE na dworze”. Nadal mści się i będzie się mścić sąsiedztwo z Białorusią w sprawie użytkowania pasm U900 i L800 przy granicy.

Kolejne pomiary pojawią się już najprawdopodobniej po uruchomieniu w Lipsku LTE1800, powinno ono poprawić sytuację.

8 Replies to “Kontrola zasięgu i prędkości Orange na terenie Lipska”

 1. Podobne prędkości na WCDMA 2100 w Augustowie. LTE mam wyłączone, bo prędkość rwie aż do 0,5 – 4 Mb/s.
  Ale pojawia się światełko i w ciągu 2 lat ma być światłowód z firmy z Sokółki. Jak Orange nic nie zrobi z LTE to przesiadka obligatoryjna.

  1. Łącze stacjonarne zawsze będzie lepsze niż mobilne. Dziwi mnie brak dobrych dostawców łącza kablowego w Augustowie, widać trochę operatorskich sieci na częstotliwości 5G, ale to i tak zbyt mało, by zapewnić dobry Internet. Mam nadzieję, że ruszą szybko ze światłowodem. Odciąży on przy okazji sieci mobilne. Może Orange poczyni jakieś kroki ku poprawie, ich łącza światłowodowe są już dostępne w Suwałkach i Ełku.

   1. Miałem neostradę do 20Mb/s. Zrezygnowałem, bo zbędny był tel stacjonarny i kabel do chałupy, a prędkość nie była powalająca. Przeszedłem na LTE. Prędkości porównywalne w Orange, tzn. nędzne. Co do światłowodu to pierwsze podłączenia przez Idealan.pl z Sokółki mają nastąpić w połowie 2019 r. Prędkości od 60Mb/s do 1 Gb/s + pakiety telewizyjne.
    Tu zajawka o projekcie https://www.facebook.com/wybieramaugustow/posts/1828202563857969?comment_id=1836516306359928&notif_id=1518823737400327&notif_t=feed_comment&ref=notif

    1. Zapowiada się dobrze, szkoda ze pominęli centrum. Każda konkurencja działa pozytywnie na rynku 🙂

 2. Plany na poprawę sytuacji jak najbardziej są – poza Lipskiem, które wymieniłeś dodjdą dalsze modernizacje w okolicy:
  1. Nowy Dwór – plan na L800 i 1800
  2. Kuźnica Białostocka – L800 i 1800
  3. Zadworzany – L800 i 1800
  4. Kopczany – L800 i 1800
  5. Kopciówka – L800 i 2600
  6. Gruszki – L800 i 1800
  7. Przewięź – L800
  8. Serski Las – L800
  9. Rygol – L1800
  10. Nowinka – L800

  Na tą chwilę najlepiej zapowiada się (i chyba działa – ale to musisz potwierdzić) Plus, także dzięki L900, które będzie odpalane przy granicy. Play też działa – zobaczymy jaki obiorą sposób pokrywania terenów przygranicznych (BTW – na chwilę obecną na Rynku Kościuszki w Białymstoku nie mogę przeprowadzić speedtestu – problem z komunikacją sieciową…).

  1. Serdeczne dzięki za wiadomość! Dziwi L2600 w Kopciówce, ale widziałem już stacje z tym pasmem poza miasteczkami. BOK twierdzi, że uruchomią w Lipsku tylko L1800 – Twoje źródła to potwierdzają? Przyznam, że plany są ambitne, będę monitorował eter. Play na razie utknął tu na etapie Urzędu Miejskiego, a w Bargłowie na razie nic się nie dzieje mimo pozwolenia budowlanego. Myślę, że najbardziej efektywna będzie współpraca z innymi operatorami w sprawie budowy stacji najbliżej granicy. To teren mało znaczący dla operatora, duży obszar, brak większych skupisk ludności. Plusa L900 jest na razie off air. Nośna już została zmieniona, ale do uruchomienia LTE pewnie jeszcze sporo czasu. Z mojego doświadczenia w Białymstoku najlepiej działa Plus, zwłaszcza po uruchomieniu L2100. Play ma dobry zasięg, w niektórych miejscach lepszy od Plusa, ale same kreski nie wystarczą, sieć jest przeciążona. W NetWorkS! nieszczęsne problemy z konfiguracją i sprzętem NSN.

   1. No problem :-). Z tego co wiem w Lipsku także ma zawitać L800. Co do działania sieci bardziej chodziło mi o Twoje strony (Lipsk, Dąbrowa, Sokółka, Augustów) 🙂 ale co do Białegostoku masz racje -najlepiej działa Plus (zasługa zarówno najszerszego bloku w L1800 jak i odpalenia L2100), nawet pomimo braku inwestycji w nowe lokalizacje. Pomijając problem ze sprzętem NSN w N! transfery w przypadku Orange mocno podupadły. Potwierdzam, że Play jest najbardziej obciążony (na posiadaną przez nich ilość pasma) -ze względu na dobre rozplanowanie sieci zasięg własny mają praktycznie wszędzie, tyle że działa to jak działa. Co do L900 trzeba zaczekać do dalszych kwartałów tego roku -powinno tego sporo dojść.

    1. Dziękuję ponownie :). Co do mojej strefy – zgadza się, Plus działa najlepiej, jednak gorzej sobie radzi w Dąbrowie lub Sokółce. Za to na trasach bez wątpienia przoduje. Zastanawia mnie strategia Orange i ich U900, dosłownie jedna stacja najbliżej granicy ma to pasmo. Oczywiście rozumiem, że dalsze odpalanie bez zmiany alokacji GSMu powodowałoby zakłócenia, W mieszkaniu mogę złapać U900 z nośną przygraniczną, jak i typowe 260 34. W eterze jest dosłownie śmietnik. Mam cichą nadzieję, że choć transmisja po odpaleniu LTE będzie działać dobrze. Głos wtedy lądowałby w GSMie. Co do Play, w miastach brakuje im pojemności, a poza nimi zasięgu. Plany jednak mają jasne i w 2020 roku pozostaje tylko rozliczyć ich obietnice.

Dodaj komentarz