Po 5 latach UMTS 900 wita w strefie przygranicznej!

Nie ukrywam, że czekałem na ten dzień kilka dobrych lat. To właśnie dziś ok. 1:30 został zakończony podział UMTS 900 MHz w strefie LAC 59700, który zaowocował pojawieniem się U900 w strefie przygranicznej.

Przypomnę, dotychczas to pasmo było niedostępne w strefie przygranicznej ze względu na ustalenia międzynarodowe. Nie chodziło tu jednak o cały zakres częstotliwości 900 MHz wykorzystywany przez operatorów, tylko o konkretne skrawki tego pasma. Play oraz Plus już wcześniej uruchomili U900 na tym terenie. Momentem kiedy „coś ruszyło” było uruchomienie U900 przy stacjach najbliżej granicy przez Orange na nośnej 3087. Niestety, Lipsk i okoliczne miejscowości stały się białą plamą dla U900, zarówno stacje na nośnej 3064, jak i graniczne z 3087 były zbyt daleko.

Dokładnie 2 tygodnie temu stacje z nośną 3064 przeskoczyły na 3055, czyli docelową nośną T-Mobile po podziale częstotliwości. W przypadku pomarańczowych stacji granicznych nośna 3087 pozostała bez zmian.

Dziś zakończono okres tymczasowy, stacje przełączono na finalne częstotliwości. Orange korzysta teraz z nośnej 3082, a T-Mobile z 3055 (czyli dokładnie tej, która była tymczasowa i wspólna).

Przypomniałem sobie, które okoliczne stacje w tej strefie radiowej nie posiadały U900 i wyruszyłem w drogę. Miłe zaskoczenie, każda ze stacji uzyskała nową częstotliwość. Zniknęły już „stacje graniczne” na nośnej 3087, przełączono je na 3082 w przypadku Orange (oraz zachowano ich CIDy) i uwspólniono z T-Mobile.

Aktualnie tak wygląda sytuacja:

Okej, a jak wygląda pokrycie? Jest zdecydowanie lepsze od U2100 (co nie jest wielkim zaskoczeniem, gdyż siatka stacji była planowana z myślą o GSM 900). Telefon dynamicznie przełącza się między częstotliwościami 3G, jednak nie trzyma się do upadłego U2100, co jest niewątpliwie dobrą konfiguracją. Najbardziej zyskał zasięg w budynkach, bo to właśnie ze ścianami miało problem 2100 MHz. Właściwie U2100 działało tylko na dworze. Teraz, gdy uruchomiono L1800 oraz gęsto L800, nowa częstotliwość 900 MHz znacznie poprawi komfort korzystania z sieci i ją dopełni.Mam tu na myśli prowadzenie rozmów, dotychczas przy połączeniu telefon zwykle uciekał do GSMu. Warto zauważyć, że od dawna występował brak łączności, gdy telefon w Lipsku zalogował się do U2100 w Jastrzębnej lub w Nowym Dworze (pisałem o tym w poprzednich wpisach). Problem „sam się rozwiązał”, bo choć nadal telefon wylatuje do tych stacji, to korzysta z U900 i wszelka łączność jest zachowana.

Pisząc o pokryciu nie sposób nie zamieścić mapy zasięgu, ta poniżej prezentuje pokrycie U900 dla T-Mobile, w czasie pomiaru nie działała stacja przy ul. Jermakowicza, a więc będzie ono jeszcze lepsze:

Poniższa grafika pokazuje porównanie U2100 do U900, ta sama stacja testowa, zrzut wykonany w budynku, brak widoczności stacji, odległość ok. 3 km w linii prostej, po drodze kilka ścian:

Uzyskiwane prędkości oscylują w przedziale 6-8 Mb/s (w przypadku Orange):

Ostatnie tygodnie pokazują gruntowne zmiany w sieci Orange i T-Mobile, strefa przygraniczna została w końcu ujednolicona względem reszty kraju. Plus może czuć teraz oddech konkurencji. Na koniec dodam, że choć Lipsk leży w strefie augustowskiej (59700), to poprawa zasięgu powinna być jeszcze wyraźniejsza po modernizacji strefy sokólskiej (59603). Południową część Lipska pokrywają stacje z Dąbrowy Białostockiej, które nie zostały jeszcze rozbudowane o U900.

7 Replies to “Po 5 latach UMTS 900 wita w strefie przygranicznej!”

 1. Jaką apką logujesz poziom sygnału na trasie i robisz mapki siły sygnału?

  1. Aplikacją netmonitor na Androida. Przed wyjazdem czyszczę log, następnie włączam GPS, wymuszam pasma (lub zostawiam automat) i ruszam w drogę. Na koniec zrzucam zapis do pliku KML (jest taka opcja w Zarządzaniu bazą danych -> Export to KML). Ten plik otworzysz programem Google Earth. Gdy załadujesz w netmonitorze bazę danych (przed zrzutem) z BTSearch to dodatkowo znane lokalizacje BTS będą zaznaczanie na mapie zielonymi punktami. Po lewej stronie masz listę CID i każdy będzie opisany, jeśli tylko widnieje w bazie. Ułatwia to wyszukiwanie nowych komórek.

 2. Dzięki! Potestuje w wolnej chwili.
  PS. Dziś Play zaktualizował mapę zasięgu – dodany został Bargłów Kościelny

  1. Dzięki za info, właśnie planowałem dodać wpis o aktualizacji map zasięgu, plusowa również została zaktualizowana 🙂

   1. Po prawie roku Plus zrobił aktualizację. Od tej rocznej teraz była już kolejna? Ja za punkt odniesienia biorę sobie teraz Bobrowniki, a nie widzę, żeby dodali tam LTE, choć jest już dostępne od kwietnia.

    1. Obserwowałem co jakiś czas jak to wygląda dla Lipska, w kwietniu 2017 uruchomili L1800. Dopiero od niedawna widnieje na mapie (+- miesiąc, ale nie jestem pewien dokładnie).

     1. Ok, to jednak była kolejna aktualizacja. Dobrze, że znowu robią częstsze updejty mapy i dobrze, ze mapa w końcu zaczęła działać poprawnie 🙂

Dodaj komentarz