Plus i ekspansja LTE 900 MHz

Plus nie korzysta już z częstotliwości 800 MHz, w zamian oferuje 900 MHz. Co więcej, nie tylko zamienia, ale również uzupełnia.
LTE 900 dostępne jest na niemal każdej okolicznej stacji. Są wśród nich zamienniki L800 (np. Dąbrowa B., ul. Braci Łozowskich), a także nowe uruchomienia (np. Rakowicze). Wątpię jednak, by w przypadku stacji takich jak w Rudawce (repeater) Plus poczynił takie inwestycje.
W związku z okrojeniem częstotliwości przeznaczonej dotychczas na GSM, w eterze pojawił się widoczny DCS. Telefon w trybie GSM w stanie czuwania chętnie korzysta z 1800 MHz, dotychczas wcale go nie było, lub działało w trybie Common BCCH.

8 Replies to “Plus i ekspansja LTE 900 MHz”

 1. W Rudawce nie ma już repeater’a Plusa (info za Plusforum), nie mniej w weekend potwierdzę to na miejscu 🙂

  1. Daj znać co odkryłeś 🙂

 2. Nic kompletnie nie ma – ani reapetera ani zasięgu…

  1. Czyli demontaż… W takim razie mieszkańcom pozostało tylko korzystanie z Orange/T-Mobile i rozmowy na dworze. Znając podejście Plusa, to zamiennika nie będzie. W każdym razie dzięki za info.

 3. Nie do końca 🙂 Sygnał na tym obszarze jest zupełnie losowy zarówno dla Plusa (z Rygola) jak i N! (z Gruszek i Rygola). Jedyne wyjście to korzystanie z obu podmiotów zamiennie, choć i to nie da wszędzie zasięgu. Gospodarze z Muł maja anteny kierunkowe i telefony w Orange, choć wcześniej mieli w Plusie. Gdybym miał wskazać jedynego operatora na ten teren to byłoby to trudne. Łatwiej byłoby wskazać kogo nie ma (i raczej na tym terenie nie będzie – patrz strategia muru) 😉

  1. Ten teren faktycznie nie słynie z dobrego pokrycia. Zwiedzając wielokrotnie te obszary postawiłbym jednak na Orange (co też nie znaczy, że sygnał jest zadowalający). Pamiętam, że łączność z tego repeatera objawiała się tylko kreskami zasięgu, bo o dobrej jakości nie było mowy (karta wbijała w zagraniczny roaming). Po uruchomieniu U900 w Gruszkach (jeszcze na nośnej 3087) sporo się w Orange poprawiło, teraz gdy działa L800 w N! i L900 w Plusie te różnice już się zmniejszają. Plus ma tę zaletę w Rygoli, że ma nieco wyżej anteny (to ich maszt). Ciekawe jak wybrnie Play, kiedyś w końcu będą musieli zrezygnować z roamingu 😊

 4. Zerknijcie tylko PLUS jest tutaj z LTE900,UMTS 52.648354, 22.744197

  1. Teoretycznie w Czajach jest stacja Orange (potwierdzone L800), ale w budynkach może być problem…

Dodaj komentarz