Majówka w Lipsku – dobór operatora + testy prędkości

Długi weekend, czas wyjazdów na odpoczynek lub do rodziny. Niestety, niektórzy muszą pozostać w kontakcie z Internetem lub bliskimi nawet podczas czasu dla siebie. W tym wpisie przedstawię subiektywne odczucie na temat zasięgu operatorów.

Zacznę od tego, że bardzo mało prawdopodobne jest pozostanie całkowicie bez zasięgu w Lipsku. Gorzej jest z technologią, możemy liczyć na prawie całkowicie pokrycie miejscowości tylko 2G. Nie można już tego powiedzieć o szybszej łączności, czyli 3G.

Najwyższe zanotowane wyniki prędkości

 

Jak widać technicznie wygrywa Orange. Niestety, 3G działa na UMTS 2100, co oznacza bardzo słaby zasięg. W praktyce południowa część miasta jest bez zasięgu. W drodze do miejscowości Rogożynek zasięg ginie. Tak samo w pobliżu zabudowań. Aero2 znika w centrum miasta. Dodatkowo osiąga niskie prędkości, a stabilność łącza jest bardzo niska.

W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest Play. Praktycznie z roamingiem krajowym pokrywa całą miejscowość zasięgiem 3G. Za południową część odpowiada zasięg Play (ewentualnie nadajniki Plusa), a za północną stacja zmodernizowana przez NetWorkS! do której mamy dostęp za pośrednictwem roamingu Orange. W praktyce działa to bardzo dobrze, ani razu nie spotkało mnie wyrzucenie z roamingu w dzień, czego nie można powiedzieć o nocy (wyrzuca Orange, niestety taka polityka).

Nie będę się rozpisywał o zasięgu GSM, bo jest to już oklepany temat i nie ma co się zajmować ginącą technologią. W subiektywnym odczuciu 2G jest przeciążone, Play przerzuca na roaming, a Plus i Orange osiągają bardzo słabe prędkości.

Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia Lipska, życzę też miłego weekendu.

Dodaj komentarz