Kolejne testy LTE w Augustowie

Test sieci Play (nadajnik na kominie przy Obrońców Westerplatte) 
 

Jeszcze porównanie Play do Plusa. Oba testy wykonane w tych samych warunkach. 
Plus: 
 
Play: 

Play mimo słabiej rozbudowanej infrastruktury działa znacznie lepiej od Plusa. Nie chodzi tu o pojedyncze testy prędkości, tylko przestarzały sprzęt HSPA, stacje Aero2 na sprzęcie Huawei oraz słabe pokrycie (biorąc pod uwagę ilość pozwoleń).

11 Replies to “Kolejne testy LTE w Augustowie”

 1. Niestety w Suchej Rzeczce nie udało mi się nawiązać połączenia z LTE orange i play. Modem 3372-153 widzi sieć LTE, ale nie potrafi się zalogować. Pomimo anteny na kominie na pasmo 1800 jest za daleko…Zakładam, że najbliższe nadajniki są w Augustowie na ul. Turystycznej; to i tak jest ponad 11 km. Możliwe też, że anteny BTS nie skierowane są na wschód. W 900/2100 jest możliwy stabilny odbiór (3G – DC Hspa)Orange i play.

  1. Witaj,
   skoro łapiesz U2100, a na stacji też jest LTE1800 MHz to powinieneś także i je odbierać. Możesz napisać jaką masz antenę? LTE od Play i NetWorkS! jest uruchomione na Tartacznej (komin) oraz na Tytoniowej w przypadku Orange/T-Mobile. Masz widoczność optyczną do tych obiektów? Spróbuj skierować antenę w tym kierunku. Upewnij się, czy w przypadku Orange masz kartę obsługującą LTE (karta musi mieć oznaczenie „LTE”) oraz włączoną usługę LTE w Orange On-line. Bez tego karta nie zaloguje się do 4G (mimo obecnego zasięgu).
   W przypadku LTE brak sygnału to aż -140 dBm (dla porównania w 3G brak zasięgu to -113 dBm). Przy wartościach -120 dBm można korzystać z sieci, jednak jest to już dość ryzykowne, bo przez drobną korektę ustawień anten można zostać bez zasięgu. Jeśli chodzi o przesył danych to w 4G nawet przy bardzo słabym zasięgu można osiągać prędkość rzędu kilkudziesięciu Mb/s.

   Pozdrawiam.

 2. Modem ma również siłę sygnału wyrażoną w dBm podaj jaką wartość podaje jeśli pow 100 to lipa

 3. Karty Orange i Play obsługują LTE. Niestety o widoczności optycznej mogę pomarzyć, po drodze mam Puszczę Augustowską choć strefa Fresnela jest zachowana. Na 3G poziom sygnału waha się od -87dB do 94 dB. Używam hilinkowego E3372-153 i routera blisko anteny, jest moim zdaniem czulszy niż E3131. Bez zalogowania do LTE aplikacja modemowa nie pokazuje poziomu sygnału….Chyba trzeba będzie poczekać na LTE Orage w Płaskiej, Play poza Augustów nie wyjedzie…:-)

  1. W takim razie pozostaje tylko czekać na rozszerzenie LTE od NetWorkS! lub budowę sieci LTE 800 MHz.

   1. A jednak Play polepszył swój zasięg, bo od świąt LTE zawitał i do Suchej Rzeczki…
    Przy opadach śniegu bez rewelacji i na antenie Cybertecha 10 m nad ziemią:
    RSSI: -89dBm (bywa do -83dBm)
    RSRP: -111dBm
    RSRQ: -7dB
    SINR: 4dB
    Cell ID:011D352
    PCI:9
    NetWork:LTE

    W porywach uzyskuję do 15 Mb/s

 4. Antenę nadal masz skierowaną w stronę Augustowa? Mógłbyś jakoś odczytać CID? Jakość jest zadziwiająco dobra. Sygnał mógł pojawić się z Sejn, gdzie Play uzyskał pozwolenia na nadajnik. W Augustowie chyba wszystkie stacje miały LTE od dłuższego czasu.
  Swoje też może robić pogoda. Na pewno w zimę odbiór jest łatwiejszy.

 5. Antena skierowana jest na Lipowiec (Augustów), CID-a nie odczytam bo modem jest hilinkiem i z aplikacji tego nie da się odczytać. Ale chyba przechwaliłem LTE, bo od 3 dni są problemy z zasięgiem 🙁

  1. Poczekaj do marca, wtedy Sferia (Plus/CP) przesunie wajchę i uruchomi LTE 800 MHz. Nie ma co oczekiwać cudów, jednak prędkości powinny być lepsze niż na UMTS 900 MHz, bo mniej urządzeń ma LTE (w porównaniu do liczby urządzeń z 3G) oraz samo zalogowanie do 4G wymaga trochę trudu (odpowiednia oferta, aktywacja usługi, zgodna karta, telefon z nowym modemem). W najnowszym wykazie LTE800 dostała stacja Augustów, ul. Obrońców Westerplatte, szerszy wpis pojawi się pewnie jeszcze dziś na stronie.
   W tym roku liczę na rozbudowę LTE 1800 MHz od N!, na razie bardzo ostrożnie odpalają te stacje. W pobliżu świeci tylko w Augustowie i Suwałkach, a ze względu na brak UMTS 900 MHz w strefie przygranicznej rozbudowa jest bardzo wskazana.

 6. Co jakiś czas porównuję LTE w Augustowie. Odległość od nadajnika z 3 Maja 1100m. Modem Netgear ac810s. Dziś 2 stycznia 2018 g. 9:00 osiągnięte prędkości (download/upload):

  Orange 8,82/19,76
  Play 43,45/7,11
  Plus 34,43/17,99
  T-mobile 3,58/7,82

  PS. BOK Orange wcześniej mi odpisał, że do końca 2017 r. będzie uruchomione pasmo LTE2600 i agregacja. A więc Orange jest kłamcą. Czekamy.

  1. Dzięki za testy 🙂 . Widać, że Orange i T-Mobile maksymalnie wysycają pasmo 1800 MHz (wspólne) i tu aż się prosi by dołożyć LTE 2600 MHz. Zwłaszcza że testy wykonane rano. Plus i Play mają L2600 i widać że jest znacznie lepiej. BOK zwykle podaje prawidłowe terminy, plus minus kilka tygodni. Jeśli nie uruchomili nowego pasma to musieli mieć jakiś powód.

Dodaj komentarz